Flying Pig Pump n'Run
Sawyer Point, Cincinnati, OH
May 3rd and 4th, 2008

AGE-GROUP RESULTS - PUMP N' RUN 5K

********** Overall Male Winner ***********

Place O'All Name Age City State 5k Handicap Net Time
1 1 TOM RHOADES 40 MILFORD OH 18:53 15:00 3:53

********** Overall Female Winner ***********

Place O'All Name Age City State 5k Handicap Net Time
1 13 TINA BLAKLEY 37 LAWRENCEBURG IN 21:55 14:30 7:25


MALE AGE GROUP: 15 - 18 1 AWARDS

Place O'All Name Age City State Time5k Handicap Net Time
1 55 BENJAMIN HYDEN 15 SHEPHERDSVILLE KY 27:15 13:00 14:15
2 61 PARKER BELL 16 MADEIRA OH 24:02 9:00 15:02
3 114 MICHAEL THOMAS 16 MADEIRA OH 23:53 0:00 23:53
4 123 SCOTT BRENDAMOUR 15 SYCAMORE OH 27:13 1:00 26:13
5 137 SCOTT PORTER 17 MADEIRA OH 35:52 6:00 29:52
6 146 CHARLIE BROWN 17 MADEIRA OH 35:25 2:00 33:25


FEMALE AGE GROUP: 15 - 18 1 AWARDS

Place O'All Name Age City State Time5k Handicap Net Time
1 50 CHELSEY MAAG 15 CINCINNATI OH 27:36 14:00 13:36
2 133 SARAH BELL 18 PIQUA OH 28:27 0:00 28:27


MALE AGE GROUP: 19 - 29 1 AWARDS

Place O'All Name Age City State Time5k Handicap Net Time
1 3 BEN STACY 29 COVINGTON OH 18:38 13:00 5:38
2 4 SEAN SLIMAN 25 COLUMBUS OH 20:38 15:00 5:38
3 5 ED CASPER 29 ROANOKE IN 19:47 14:00 5:47
4 6 CHASE GLASSBURN 22 GREENTOWN IN 20:25 14:30 5:55
5 7 LEE BROWN 24 COLUMBUS OH 21:33 15:00 6:33
6 30 CHRIS GRUBER 26 COLUMBUS OH 25:15 15:00 10:15
7 52 MIKE RUDOLF 20 CINCINNATI OH 23:04 9:00 14:04
8 53 JAMES THOMAS 26 CINCINNATI OH 26:04 12:00 14:04
9 78 TIMOTHY LOWMAN 19 EATON OH 20:11 2:30 17:41
10 85 TYLER LIGHT 23 CINCINNATI OH 22:57 5:00 17:57
11 100 DARREN MATHES 26 MAINEVILLE OH 26:46 6:30 20:16
12 128 DUSTIN FRASUR 28 MILLVILLE OH 27:41 0:30 27:11
13 131 CHRIS CUTRER 19 EATON OH 29:06 1:00 28:06
14 151 MICHAEL FORREST 29 WESTERN HILLS OH 48:18 4:00 44:18


FEMALE AGE GROUP: 19 - 29 1 AWARDS

Place O'All Name Age City State Time5k Handicap Net Time
1 79 SALLY STILLINGS 26 TIPP CITY OH 24:13 6:30 17:43
2 101 LAURIE GOODEN 26 COLUMBUS OH 26:49 6:30 20:19
3 109 STEPHANIE WERMERT 27 GOSHEN OH 28:32 6:00 22:32
4 120 STEPHANIE BROCK 27 POWELL OH 30:23 4:30 25:53
5 134 MICHELLE HOWELL 26 MT. GILEAD OH 29:33 0:30 29:03
6 136 AMANDA MILLER 21 CINCINNATI OH 29:51 29:51
7 138 HEATHER STACY 29 COVINGTON OH 30:47 0:30 30:17
8 145 DARCEY SWINK 29 PIQUA OH 32:45 0:30 32:15


MALE AGE GROUP: 30 - 39 1 AWARDS

Place O'All Name Age City State Time5k Handicap Net Time
1 8 SHAWN BURTON 31 GROESBECK OH 18:21 11:30 6:51
2 18 KENNY STEELE 33 CINCINNATI OH 22:18 13:30 8:48
3 20 STEVE SNYDER 30 DAYTON OH 21:29 12:30 8:59
4 25 DAMON SCHAFER 31 DEWITT MI 21:45 12:00 9:45
5 26 CRAIG SHAMP 38 DAYTON OH 24:47 15:00 9:47
6 27 JASON COLDIRON 32 ASHLAND KY 20:51 11:00 9:51
7 32 ROBERT HEILAND 37 CLEVES OH 20:36 10:00 10:36
8 39 JASON ARNOLD 35 COLUMBUS OH 26:44 15:00 11:44
9 44 RICH POWERS 39 ROANOKE IN 26:06 14:00 12:06
10 46 JOHN MCDONOUGH 37 POWELL OH 23:05 10:30 12:35
11 49 MATTHEW WALKER 37 FRANKLIN IN 21:08 8:00 13:08
12 51 TIM SODERLUND 35 GREENTOWN IN 20:16 6:30 13:46
13 62 BRADLEY ROZEN 30 ST. JOHNS MI 26:34 11:30 15:04
14 64 ANDY WHIPPLE 34 HEBRON KY 23:20 8:00 15:20
15 66 PAUL DRAPER 33 STURGIS MI 24:28 9:00 15:28
16 67 WESTON SZPONDOWSKI 33 WEST CHESTER OH 23:42 8:00 15:42
17 69 JONATHAN WALTERS 35 CINCINNATI OH 21:28 5:30 15:58
18 70 MICHAEL MEADE 37 N RIDGEVILLE OH 25:12 9:00 16:12
19 73 SHANNON CARL 34 FLORENCE KY 25:00 8:30 16:30
20 82 JOHN WAGNER 32 PERRYSBURG OH 24:23 6:30 17:53
21 83 JIM EUTSLER 31 CINCINNATI OH 25:23 7:30 17:53
22 84 DAN TOPPING 36 MADEIRA OH 27:54 10:00 17:54
23 86 NATE ROEDIG 35 COVINGTON KY 27:27 9:30 17:57
24 88 DARRIN MOORE 31 WILLIAMSBURG OH 23:12 5:00 18:12
25 89 TIM BONTRAGER 31 OSCEOLA IN 23:28 5:00 18:28
26 103 JOE PUGH 30 LOVELAND NM 28:04 7:30 20:34
27 110 TIM FIEDELDEY 36 HAMILTON OH 33:08 10:30 22:38
28 118 PHILIP PUGH 32 STOUTSVILLE OH 27:12 2:30 24:42
29 122 KEVIN MINNICK 31 BLACKSBURG VA 32:03 6:00 26:03
30 127 SHANE MARTINKOVIC 30 BATAVIA OH 33:02 6:00 27:02
31 129 JEREMIAH PHILLIPS 30 KINGSTON OH 32:36 5:00 27:36
32 139 TRAVIS GARDNER 33 MILWAUKEE WI 30:43 30:43
33 141 BILL BOEBEL 31 BLACKSBURG VA 31:05 31:05
34 142 MICHAEL SWINK 32 PIQUA OH 32:46 1:30 31:16
35 150 BRIAN KARDOS 32 TOLEDO OH 41:03 2:30 38:33
36 152 PHILIP VAN CLEVE 31 MASON OH 48:19 1:30 46:49


FEMALE AGE GROUP: 30 - 39 1 AWARDS

Place O'All Name Age City State Time5k Handicap Net Time
1 40 ANDREA SITES 31 RENO OH 23:46 12:00 11:46
2 94 MEAGAN FRAZIER 31 WEST CHESTER NV 25:59 6:30 19:29
3 108 TERRA DRAPER 32 STURGIS MI 23:01 0:30 22:31
4 140 KATIE GARDNER 32 MILWAUKEE WI 30:43 30:43
5 143 KARI HOWARD 34 ST CLOUD FL 32:08 0:30 31:38
6 147 HEATHER RODABAUGH 34 BEAVERCREEK OH 36:34 2:00 34:34


MALE AGE GROUP: 40 - 49 1 AWARDS

Place O'All Name Age City State Time5k Handicap Net Time
1 2 TODD SCHMUTZ 40 BLUFFTON OH 20:19 15:00 5:19
2 9 RANDY BARNHART 46 AKRON OH 21:52 15:00 6:52
3 10 PATRICK MILLER 43 FERDINAND IN 21:53 15:00 6:53
4 12 STEPHEN HEISTER 42 ST CLOUD FL 22:21 15:00 7:21
5 14 MICHAEL FERRIS 40 MASON OH 22:38 15:00 7:38
6 19 J.THOMAS KING 46 BEXLEY OH 23:58 15:00 8:58
7 21 CHRISTOPHER DEVINE 42 CINCINNATI OH 21:10 12:00 9:10
8 22 TODD NELSON 41 CINCINNATI OH 23:19 14:00 9:19
9 24 GLENN WATERS 41 SYCAMORE OH 19:29 10:00 9:29
10 28 TOMMY GIVENS 44 ROCHESTER NY 20:53 11:00 9:53
11 31 ERIC VOGELPOHL 40 CINCINNATI OH 25:30 15:00 10:30
12 33 ERIC SCHIMPF 41 FAIRFIELD OH 20:53 10:00 10:53
13 34 ISAAC ROBINSON 45 COLUMBUS OH 25:30 14:30 11:00
14 35 BOB SCHONS 40 COLUMBUS OH 24:25 13:00 11:25
15 36 DAN COSGROVE 43 CROSS LANES WV 21:31 10:00 11:31
16 37 KEN SUNSERI 41 CEDAR RAPIDS IA 26:11 14:30 11:41
17 41 JOEL MAAG 49 CINCINNATI OH 25:46 14:00 11:46
18 42 PAUL ZIEGLER 40 CRITTENDEN KY 23:32 11:30 12:02
19 45 TOM STAPLETON 46 TIPP CITY OH 20:34 8:00 12:34
20 47 BRENDAN GILLEN 42 WHITEHOUSE OH 25:19 12:30 12:49
21 56 BRAD HALL 43 COVINGTON OH 24:51 10:30 14:21
22 59 GARY MADDOCK 46 NAVARRE FL FL 21:45 7:00 14:45
23 74 KIRK HEITHAUS 42 MAINEVILLE OH 23:11 6:30 16:41
24 76 ANTHONY COUSINS 41 SYCAMORE OH 26:06 9:00 17:06
25 77 GREGORY GEORGIADIS 49 MAUMEE OH 27:55 10:30 17:25
26 80 MICHAEL CONNER 43 GAHANNA OH 27:43 10:00 17:43
27 81 ED BLANKENSHIP 42 BROOKVILLE NJ 28:49 11:00 17:49
28 95 JEFF BARMORE 41 HEBRON KY 29:36 10:00 19:36
29 98 FRANK HESELTON 43 MEDINA OH 27:33 7:30 20:03
30 99 BOB RUDOLF 49 CINCINNATI OH 29:13 9:00 20:13
31 105 LES DOUD 42 TROY OH 26:44 5:30 21:14
32 106 JAMES WILDMAN 48 GALLOWAY OH 31:20 10:00 21:20
33 107 ROB ROBBINS 44 MAINEVILLE OH 29:25 8:00 21:25
34 111 JEFFREY ELKINS 48 SOUTH BLOOMINGVIL OH 31:26 8:00 23:26
35 112 FRANK NOACK 45 CINCINNATI OH 30:13 6:30 23:43
36 116 STEVE SANSONE 48 CINCINNATI OH 26:49 2:30 24:19
37 117 MICHAEL BITTERMANN 40 CLEVES OH 32:03 7:30 24:33
38 124 DOUGLAS JERABEK 48 TOLEDO OH 26:21 26:21
39 125 CARLOS QUINTANA 48 TROY OH 27:03 0:30 26:33
40 148 JIM DORADO 42 WESTERVILLE OH 50:51 15:00 35:51


FEMALE AGE GROUP: 40 - 49 1 AWARDS

Place O'All Name Age City State Time5k Handicap Net Time
1 29 TRACIE BECK 40 CRESTLINE OH 25:06 15:00 10:06
2 48 JANEAN SHANNON 45 BLUFFTON OH 25:52 13:00 12:52
3 65 KRISTINE MUIR 44 JOHNSTOWN OH 29:55 14:30 15:25
4 72 SUSAN BROUILLETTE 46 LAFAYETTE IN 31:22 15:00 16:22
5 87 DAVINA LOCK 49 SAN ANTONIO TX 28:28 10:30 17:58
6 92 MARY SHELLY 44 VANDALIA OH 28:28 9:00 19:28
7 119 RHONDA WATT 41 WESTERVILLE OH 30:25 5:30 24:55
8 121 KATY MEE 44 MIAMISBURG OH 25:57 25:57
9 126 KIMBERLY FERRIS 40 MASON OH 27:37 1:00 26:37


MALE AGE GROUP: 50 - 59 1 AWARDS

Place O'All Name Age City State Time5k Handicap Net Time
1 11 JAMES PATTON 51 NORTH RIDGEVILLE OH 21:28 14:30 6:58
2 16 SCOTT DENOMA 50 LOVELAND OH 21:55 14:00 7:55
3 23 DOUG SMITH 53 PIQUA OH 24:26 15:00 9:26
4 43 MANUS PATTON JR. 55 BERLIN HEIGHTS OH 27:02 15:00 12:02
5 60 DAVID KING 52 HURRICANE WV 26:20 11:30 14:50
6 71 ED EVELAND 53 HUBER HEIGHTS OH 25:15 9:00 16:15
7 75 MICHAEL WALTON 56 CINCINNATI OH 29:05 12:00 17:05
8 90 DAVID STACY 54 GREENVILLE OH 24:39 5:30 19:09
9 102 RICK BECK 50 CRESTLINE OH 32:33 12:00 20:33
10 104 ART LINTON 58 KITCHENER ON 29:40 9:00 20:40
11 113 TOM HERMAN 59 CINCINNATI OH 29:49 6:00 23:49
12 149 ERIC CANVASSER 56 FARMINGTON HILLS MI 39:14 3:00 36:14


FEMALE AGE GROUP: 50 - 59 1 AWARDS

Place O'All Name Age City State Time5k Handicap Net Time
1 15 COOKIE ONEAL 55 COLUMBUS OH 22:38 15:00 7:38
2 38 JULIANN LYONS 54 TROY OH 26:43 15:00 11:43
3 54 LAURIE HERMAN 55 CINCINNATI OH 24:39 10:30 14:09
4 96 JOANNE CARDWELL 51 UNIONTOWN OH 28:52 9:00 19:52
5 115 JEAN BELL 50 PIQUA OH 25:47 1:30 24:17
6 144 FRANCES TYLESHEVSKI 59 BEAVERCREEK OH 36:27 4:30 31:57


MALE AGE GROUP: 60 - 99 1 AWARDS

Place O'All Name Age City State Time5k Handicap Net Time
1 63 BOB SITES 61 FREDERICKTOWN OH 30:17 15:00 15:17
2 97 DENNIS STAFFORD 63 MASSILLON OH 28:32 8:30 20:02
3 130 CARL ANDERSON 66 MONCLOVA OH 36:28 8:30 27:58
4 135 LARRY ELY 60 LOVELAND OH 39:50 10:30 29:20


FEMALE AGE GROUP: 60 - 99 1 AWARDS

Place O'All Name Age City State Time5k Handicap Net Time
1 17 REBECCA BAUM 60 SPRINGFIELD IL 21:58 14:00 7:58
2 57 GAYLA CUTLER 60 KINGSTON TN 29:32 15:00 14:32
3 58 LAURA BOOKE 70 CINCINNATI OH 29:44 15:00 14:44

Number of records: 50