Flying Pig Pump n'Run
Cincinnati, OH
May 1st, 2nd and 3rd, 2009
Results at www.RunningTime.net

AGE-GROUP RESULTS - PUMP N' RUN 5K

********** Overall Male Winner ***********

Place O'All Name Age City State 5k Handicap Net Time
1 1 RONALD DAVIS 50 WEST CHESTER OH 18:33 15:00 3:33

********** Overall Female Winner ***********

Place O'All Name Age City State 5k Handicap Net Time
1 8 TARA BEERY 36 HILLSBORO OH 21:04 15:00 6:04


MALE AGE GROUP: 15 - 18 1 AWARDS

Place O'All Name Age City State Time5k Handicap Net Time
1 25 PAUL SCHAFER 18 ST JOHNS MI 23:12 14:00 9:12
2 46 LOGAN KORNMAN 17 CINCINNATI OH 23:11 10:30 12:41
3 61 ALEX SILVATI 15 CINCINNATI OH 22:57 8:00 14:57
4 70 CALEB WARWICK 16 MASON OH 23:15 5:30 17:45
5 91 SCOTT BRENDAMOUR 16 CINCINNATI OH 27:06 3:00 24:06
6 100 SCOTT PORTER 18 CINCINNATI OH 35:23 7:30 27:53


FEMALE AGE GROUP: 15 - 18 1 AWARDS

Place O'All Name Age City State Time5k Handicap Net Time


MALE AGE GROUP: 19 - 29 1 AWARDS

Place O'All Name Age City State Time5k Handicap Net Time
1 3 MAURICE THOMPSON 29 UNK 19:30 15:00 4:30
2 4 SEAN SLIMAN 26 COLUMBUS OH 19:47 15:00 4:47
3 7 LEE BROWN 25 COLUMBUS OH 20:46 15:00 5:46
4 15 JUN CHO 28 WEST CHESTER OH 22:08 14:30 7:38
5 16 CHRIS HARTZLER 23 BURBANK OH 19:41 12:00 7:41
6 19 JOHN BOLEY 26 LAFAYETTE IN 20:19 12:00 8:19
7 31 ROBERT SAYER 25 WEST LAFAYETTE IN 20:49 10:00 10:49
8 42 KENNY FENT 29 CINCINNATI OH 22:16 10:00 12:16
9 43 DAN EGLOFF 26 CINCINNATI OH 24:52 12:30 12:22
10 51 BEN GROH 29 CINCINNATI OH 22:15 8:00 14:15
11 52 ADAM PARKS 25 BRISTOL VA 22:15 8:00 14:15
12 58 TYLER SIMMERING 24 COLUMBUS OH 21:05 6:30 14:35
13 62 MIKE BARTOLAC 28 MARYSVILLE OH 27:58 13:00 14:58
14 65 BOB WINDER 23 PROVO UT 22:46 6:30 16:16
15 68 ROCKY ADKINS 25 WEST PORTSMOUTH OH 21:56 5:00 16:56
16 84 WICK MAKSE 22 LEBANON OH 28:17 6:30 21:47
17 92 DARREN RECKNER 26 SHARONVILLE OH 32:07 6:30 25:37
18 93 JEREMY PORTMANN 28 WEST CHESTER OH 35:41 10:00 25:41
19 99 NATE MAKSE 23 LEBANON OH 28:17 0:30 27:47
20 102 ROBERT GROVES 29 CINCINNATI OH 31:34 2:30 29:04
21 114 DERRICK WILLIAMS 29 CINCINNATI OH 46:29 6:00 40:29


FEMALE AGE GROUP: 19 - 29 1 AWARDS

Place O'All Name Age City State Time5k Handicap Net Time
1 18 MEGHAN WARD 26 FAIRFIELD OH 20:18 12:00 8:18
2 81 SARAH BOONE 20 HIGHLAND HEIGHT KY 23:53 3:00 20:53


MALE AGE GROUP: 30 - 39 1 AWARDS

Place O'All Name Age City State Time5k Handicap Net Time
1 11 JUSTIN WALKER 30 CINCINNATI OH 19:44 13:00 6:44
2 22 DAMON SCHAFER 32 DEWITT MI 21:40 13:00 8:40
3 23 KORY MCDONALD 35 CINCINNATI OH 19:19 10:30 8:49
4 26 ANDY RUZICHO 39 COLUMBUS OH 19:49 10:30 9:19
5 28 BEN STACEY 30 COVINGTON OH 19:42 10:00 9:42
6 30 STEVE SNYDER 31 DAYTON OH 22:33 12:30 10:03
7 34 HERB MAYS 39 HARRISON OH 25:31 14:30 11:01
8 36 JEFF POLZIN 39 CENTERBURG OH 25:39 14:30 11:09
9 40 ROBERT MESSMER 33 CINCINNATI OH 20:19 8:30 11:49
10 54 MARK WATKINS 33 CHILLICOTHE OH 25:52 11:30 14:22
11 56 CASEY MARQUETTE 33 WILMINGTON OH 24:26 10:00 14:26
12 57 MARK SIEGEL 39 TOLEDO OH 29:04 14:30 14:34
13 59 SHANNON CARL 35 FLORENCE KY 24:12 9:30 14:42
14 72 JOHN STARR 30 BALTIMORE MD 22:40 4:00 18:40
15 73 DAN TOPPING 37 CINCINNATI OH 28:16 9:00 19:16
16 76 BRIAN REED 35 COVINGTION KY 27:40 7:30 20:10
17 77 ROBERT WHEELER 34 CINCINNATI OH 24:49 4:30 20:19
18 78 MICHAEL WILKENS 36 KINGS MILLS OH 29:15 8:30 20:45
19 79 NATHAN WELLS 34 ASHLAND OH 29:45 9:00 20:45
20 83 DAVID YOUNG 38 OLMSTED TWP. OH 23:29 2:00 21:29
21 95 MATTHEW GRABER 36 WEST CHESTER OH 30:38 4:00 26:38
22 112 DOUG HELMER 37 DEWITT MI 38:56 0:30 38:26
23 113 JOHN POPEL 35 PIQUA OH 39:01 39:01


FEMALE AGE GROUP: 30 - 39 1 AWARDS

Place O'All Name Age City State Time5k Handicap Net Time
1 14 TINA BLAKLEY 38 LAWRENCEBURG IN 22:32 15:00 7:32
2 87 AMBER LADD 34 HILLIARD OH 33:13 10:30 22:43
3 98 ANGELA CADE 32 TROY OH 27:46 0:00 27:46
4 101 KARI HOWARD 35 ST CLOUD FL 30:26 2:00 28:26
5 103 ELIZABETH COOK 36 LOUISVILLE KY 36:57 7:30 29:27
6 105 LISA BITTERMANN 39 CLEVES OH 30:38 0:00 30:38


MALE AGE GROUP: 40 - 49 1 AWARDS

Place O'All Name Age City State Time5k Handicap Net Time
1 2 TOM RHOADES 41 MILFORD OH 18:51 14:30 4:21
2 5 WENDELL WILLIAMS 48 CINCINNATI OH 20:28 15:00 5:28
3 6 CHRISTOPHER DEVINE 43 CINCINNATI OH 20:39 15:00 5:39
4 13 JAMES ANDROSIK 43 CANTON OH 21:53 15:00 6:53
5 17 STEPHEN HEISTER 42 ST CLOUD FL 22:38 14:30 8:08
6 24 SCOTT GROSSARTH 43 ENGLEWOOD OH 19:59 11:00 8:59
7 29 TODD NELSON 42 CINCINNATI OH 22:43 13:00 9:43
8 33 KEN SUNSERI 42 CEDAR RAPIDS IA 24:28 13:30 10:58
9 35 MARTY COOK 46 LOUISVILLE KY 21:33 10:30 11:03
10 37 ISAAC ROBINSON 46 COLUMBUS OH 24:14 13:00 11:14
11 38 STEPHEN DAUER 44 FT. THOMAS KY 23:51 12:30 11:21
12 39 JAMES JORDAN 42 STRONGSVILLE OH 24:43 13:00 11:43
13 41 STEVE LEECH 42 WEST CHESTER OH 26:50 15:00 11:50
14 48 JEFF BEERY 44 HILLSBORO OH 27:47 15:00 12:47
15 49 FRED FERGUSON 41 MILFORD OH 26:39 13:30 13:09
16 55 DAVID DOWNING 42 WEST CHESTER OH 24:24 10:00 14:24
17 60 BRAD HALL 44 COVINGTON OH 25:44 11:00 14:44
18 66 DENVER JENKINS 45 MEDINA OH 29:13 12:30 16:43
19 67 JAMES WYATT 46 CINCINNATI OH 27:52 11:00 16:52
20 71 RANDY WARWICK 46 MASON OH 25:33 7:30 18:03
21 75 MICHAEL ROBERTS 47 CINCINNATI OH 27:34 7:30 20:04
22 82 STEVEN YASHNIK 48 FAIRLAWN OH 28:20 7:00 21:20
23 85 ROBERT BAKER 47 PARKER CITY IN 32:15 10:00 22:15
24 88 RODNEY LANDERS 47 CINCINNATI OH 29:16 6:30 22:46
25 90 MICHAEL BITTERMANN 41 CLEVES OH 31:54 8:00 23:54
26 94 TOM MULLANEY 49 MASON OH 38:40 12:30 26:10
27 97 DAN COSGROVE 44 CROSSLANES WV 27:27 27:27
28 108 ZAK TAYLOR 42 CINCINNATI OH 39:02 6:30 32:32
29 110 LES DOUD 43 TROY OH 39:01 3:30 35:31


FEMALE AGE GROUP: 40 - 49 1 AWARDS

Place O'All Name Age City State Time5k Handicap Net Time
1 27 MARI DAUER 41 FT. THOMAS KS 24:19 15:00 9:19
2 32 JANEAN SHANNON 46 BLUFFTON OH 25:55 15:00 10:55
3 64 SUSAN BROUILLETTE 47 LAFAYETTE IN 31:14 15:00 16:14
4 80 EVE ANN BUXTON 41 WORTHINGTON OH 35:49 15:00 20:49
5 86 ANN RENNE 47 CHARLOTTE NC 29:41 7:00 22:41
6 111 CINDY MOORHEAD 48 WILMINGTON OH 35:43 0:00 35:43
7 115 BECKY DRINNEN 46 SIDNEY OH 40:40 0:00 40:40


MALE AGE GROUP: 50 - 59 1 AWARDS

Place O'All Name Age City State Time5k Handicap Net Time
1 10 JAMES PATTON 52 NORTH RIDGEVILL OH 20:55 14:30 6:25
2 12 GEORGE KEISTER 52 CENTERVILLE OH 21:47 15:00 6:47
3 20 JIM KEMP 50 LEBANON OH 23:20 15:00 8:20
4 21 BRUCE DAVIS 56 HILLSBORO OH 22:31 14:00 8:31
5 44 MANUS PATTON JR 55 BERLIN HEIGHTS OH 27:28 15:00 12:28
6 45 GREGORY GEORGIADIS 50 MAUMEE OH 26:00 13:30 12:30
7 53 MICHAEL SCHAFER 50 LAINGSBURG MI 22:52 8:30 14:22
8 69 DAVID STACY 55 GREENVILLE OH 23:41 6:30 17:11
9 104 DAVID KING 53 HURRICANE WV 29:46 29:46
10 109 JAMES BAKER 50 PARKER CITY IN 42:32 8:30 34:02


FEMALE AGE GROUP: 50 - 59 1 AWARDS

Place O'All Name Age City State Time5k Handicap Net Time
1 9 COOKIE O'NEAL 56 COLUMBUS OH 21:12 15:00 6:12
2 47 JULIANN LYONS 55 TROY OH 27:46 15:00 12:46
3 89 GIGI BACHEY 51 WEST CHESTER OH 30:57 8:00 22:57
4 96 JEAN BELL 51 PIQUA OH 28:12 1:30 26:42
5 107 CAROLE BLACKSCHLEGER 52 MORROW OH 36:24 4:30 31:54


MALE AGE GROUP: 60 - 99 1 AWARDS

Place O'All Name Age City State Time5k Handicap Net Time
1 63 STEVE LEROY 62 CINCINNATI OH 25:50 10:00 15:50
2 74 DAVID HARNESS 61 CINCINNATI OH 30:03 10:30 19:33


FEMALE AGE GROUP: 60 - 99 1 AWARDS

Place O'All Name Age City State Time5k Handicap Net Time
1 106 SUSAN BECKMAN 61 MILFORD OH 41:46 10:00 31:46

Number of records: 50